Elever fra Aust-Lofoten vgs imponerte i Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter: – En unik og lærerik reise - Aust-Lofoten vgs

OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Elever fra Aust-Lofoten vgs imponerte i Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter: – En unik og lærerik reise

Denne uken deltok hele 14 ungdomsbedrifter fra skolen i Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter i Bodø, arrangert av Ungt Entreprenørskap Nordland. Det endte med seks pallplasser – men viktigst av alt: at alle 14 ungdomsbedriftene viste mestring, stolthet og stor utvikling gjennom dagen.

En arena der teori møter praksis

Fylkesmesterskapet er for mange elever et høydepunkt i skoleåret. Her får ungdomsbedriftene vise fram hva de har jobbet med, samtidig som de må levere profesjonelle presentasjoner og møte juryer bestående av representanter fra næringslivet. Det gir både faglig tyngde og erfaringer som strekker seg langt utover klasserommet.

Bilde fra Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter 2026 Petter Solli

En arena for læring, samarbeid og utvikling

Ungt Entreprenørskap jobber nasjonalt og lokalt for å styrke elevers kreativitet, skaperglede og tro på egne evner. Fylkesmesterskapet er et tydelig eksempel på dette – en møteplass hvor elevene lærer å samarbeide, løse problemer, stå i pressede situasjoner og kommunisere profesjonelt.

Slik opplevde elevene mesterskapet

Vi har snakket med noen av ungdomsbedriftene som beskriver Fylkesmesterskapet som både lærerikt, engasjerende og inspirerende. For Kulturkræsj UB var det en arena som kombinerte spenning og mestring.

Det var en veldig spennende og lærerik opplevelse. Vi fikk møte mange andre kreative ungdomsbedrifter og se hvor mye bra arbeid som blir gjort, forteller de. Samtidig kjente de litt på nervene når de skulle presentere foran jury og publikum.

Også Rosen Boozt UB trekker fram arrangementet som et stort høydepunkt:
Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter var veldig gøy og lærerikt. Det er tydelig at de som arrangerer legger inn mye arbeid for å gjøre det til en trivelig opplevelse.

For Kulturkræsj UB var den korte presentasjonssiden den største utfordringen, mens Rosen Boozt UB opplevde det vanskeligste helt i starten:
Det mest utfordrende var å bestemme oss for hva vi skulle utvikle, sier de. Men når vi landet ideen, gikk prosessen egentlig ganske bra.

UB Stjerna på Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter 2026 Ungt entreprenørskap Nordland

Begge bedriftene forteller at prisutdelingen ble et uforglemmelig øyeblikk.
Da vi skjønte hvor bra det faktisk gikk for oss, var det helt utrolig, sier Kulturkræsj UB, som fikk hele fire pallplasser og til slutt 2. plass som Beste ungdomsbedrift.
Rosen Boozt UB deler den samme følelsen:
Å bli ropt opp til 2. plass i Beste sosiale entreprenør var stort. Temaet betyr mye for oss, så det var ekstra godt å bli anerkjent.

Rosen Boozt UB på Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter 2026 Ungt entreprenørskap Nordland

Ungdomsbedriftene har også lært mye om samarbeid på veien.
Vi har lært hvor viktig det er å kommunisere godt og bruke hverandres styrker, sier Kulturkræsj UB.
Rosen Boozt UB trekker frem både utfordringer og gode samarbeidspartnere:
Vi har hatt et veldig bra samarbeid i teamet, og samarbeidet med Judiths Urtehage har vært spesielt viktig. Det har hjulpet oss mye i produksjonen.

Prisene betyr mye for begge gruppene.

Kulturkræsj UB på Fylkesmesterskapet for ungdomsbedrifter 2026 Ungt entreprenørskap Nordland


Det er en anerkjennelse av innsatsen vår og gir oss masse motivasjon til å jobbe videre, sier Kulturkræsj UB.
Rosen Boozt UB er helt enig:
Det gjorde hele turen mye bedre. Vi har lagt inn masse arbeid, og det er godt å få det bekreftet.

Nå sikter de videre fremover.
Kulturkræsj UB fokuserer på markedsføring og videreutvikling av ideen sin før NM, mens Rosen Boozt UB jobber mot produksjon, salg – og kanskje nye entreprenørskapsplaner neste år.

Vi er veldig motivert for å fortsette. Vi har lært masse om produktutvikling, økonomi og arbeidsliv, og det tar vi med oss videre, sier Rosen Boozt UB.

Dette betyr mye for både elever og skole

Rektor Linda Walle Madsen trekker særlig fram betydningen av at skolen for første gang har brukt ungdomsbedrift som læringsarena for nyankomne minoritetsspråklige elever.

Jeg er spesielt stolt av at en FOV‑klasse (innføringsklasse) både har jobbet med ungdomsbedrift og deltatt på selve fylkesmesterskapet. Det er et viktig steg for inkludering og likeverdig opplæring, sier hun.

Madsen refererer til Stjerna UB som er en ungdomsbedrift sammensatt av flere fremmedspråklige elever, som blant annet jobber med entreprenørskap som metode for å lære seg bedre norsk. 

Hun gleder seg også over den store deltakelsen fra skolen:

At vi får med så mange ungdommer til Bodø, betyr mye. Det bygger fellesskap og gir elevene nye opplevelser sammen.

Madsen fremhever i tillegg entreprenørskap som et fag som virkelig treffer elevene:

Entreprenørskap gir høy grad av elevmedvirkning, og elevene får bruke sine kreative og innovative sider. Det motiverer – og bidrar til økt trivsel og gjennomføring.

Sju pallplasser – men vi er stolte av alle 14 ungdomsbedrifter

Deltakelsen fra Aust-Lofoten vgs var av det imponerende slaget: 14 ungdomsbedrifter stilte til start, og hver eneste en leverte gjennomtenkte konsepter, gode presentasjoner og stort engasjement. For skolen er det innsatsen, utviklingen og fellesskapet som virkelig står igjen som det viktigste.

Samtidig ble innsatsen kronet med sju pallplasser fordelt på tre ungdomsbedrifter – et sterkt resultat i et svært høyt nivå av konkurransen.

Her er oversikten over prisene som ble tatt hjem:

1. plass: Beste samarbeid med næringsliv – Kulturkræsj UB

1. plass: Innovasjonsprisen – Kulturkræsj UB

2. plass: Kulturnæringsprisen – Kulturkræsj UB

2. plass: Beste sosiale entreprenør – Rosen Boozt UB

3. plass: Beste sosiale entreprenør – Stjerna UB

2. plass: Beste ungdomsbedrift – Kulturkræsj UB

3. plass: Beste salgsteam: Rosen Boozt UB

Stolthet i alle ledd

Uansett plassering er det tydelig at deltakelsen har gitt elevene nye ferdigheter og ny selvtillit. Lærere, mentorer og samarbeidspartnere trekker frem det enorme engasjementet som ligger bak hver ungdomsbedrift.

Fylkesmesterskapet gir elever en smakebit på ekte entreprenørskap – og for mange en opplevelse de aldri glemmer.

Uavhengig av resultat er skolens ledelse og lærere tydelige på at det er innsatsen, veksten og det modige steget ut på en profesjonell arena som gjør elevene til vinnere.